فارس گزارش می‌دهد
روحانیت؛ روح معنوی دفاع مقدس

جنگ تحمیلی اسلحه دفاع را بر دوش مردم ایران نهاد و در این بین روحانیت، پیشگام مقابله با کفر بود و در کنار کارهای تبلیغی به عنوان نیروهای رزمی به حراست از کشور پرداخت.

خبرگزاری فارس: روحانیت؛ روح معنوی دفاع مقدس

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، هشت سال دفاع مقدس و مقاومت ملت ایران صفحات زرینی است که در تاریخ پایداری این ملت ثبت و ضبط شده و خاطرات آن تا ابد در ذهن مردم حک شده است.

از جان‌گذشتگی ملتی بزرگ برای ارزش‌های والای انقلاب و اسلام در دوران دفاع مقدس، رنگ دیگری به خود گرفت و با خون شهیدان در جبهه‌های حق علیه باطل رنگین شد.

جنگ تحمیلی اسلحه را بر دوش تمام ملت ایران نهاد و در این بین روحانیت نیز با آغاز جنگ راهی جبهه‌های جهاد و شهادت شدند و در کنار کارهای تبلیغی به عنوان نیروهای رزمی به دفاع از این مرز و بوم پرداختند.

با توجه به نقش ارزنده روحانیت در دفاع مقدس سالروز شهادت حجت الاسلام و المسلمین شیخ فضل‌الله محلاتی نماینده امام(ره) در سپاه پاسداران که در یکم اسفند ماه سال 64 به شهادت رسید به عنوان روز «روحانیت و دفاع مقدس» نامگذاری شده است.

با توجه به روز «روحانیت و دفاع مقدس» در راستای نقش روحانیت در جنگ و رسالت آنان در جامعه کنونی با مسئول نمایندگی ولی‌ فقیه در سپاه استان همدان به گفت‌وگو نشستیم.

*وجود 103 شهید روحانی در همدان

حجت‌الاسلام محمد رضوی‌راد در این راستا به خبرنگار فارس گفت: در دوران دفاع مقدس تمام اقشار و گروه‌ها به ویژه روحانیان در جبهه‌ها نقش مؤثری داشتند.

وی با اشاره به ضرورت حضور روحانیون در جبهه‌ها افزود: روحانیان و طلبه‌ها علاوه بر انجام رسالت تبلیغی خود در بین رزمندگان و بیان مسائل دینی و احکام شرعی مانند سایر مردم در دفاع از مملکت و انقلاب و نظام نقش داشتند.

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه همدان تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس در بین تمام لشگرهای سپاه، ارتش و ... چند نفر‌ روحانی حضور داشتند که در زمان حمله نیز به عنوان نیروی رزمی اسلحه به دست می‌گرفتند.

وی با بیان اینکه در عملیات‌های بزرگی چون کربلای 4 و 5 و عملیات والفجر 8 حضور روحانیت ملموس‌تر است، گفت: یکم اسفند ماه به دلیل نقش مهم روحانیان در جبهه‌های جنگ جنوب و غرب کشور و سالروز شهادت شهید محلاتی به عنوان روز روحانیت و دفاع مقدس نامگذاری شده است.

رضوی‌راد وجود 5 هزار شهید روحانی در کشور را گواه حضور پررنگ روحانیان در دوران دفاع مقدس خواند و افزود: در استان همدان نیز 472 روحانی رزمنده و 103 شهید روحانی وجود دارد.

*جنگ بین حق و باطل تمام شدنی نیست

وی با بیان اینکه شهرستان همدان بیشترین آمار شهدای استان را دارد، ابراز داشت: شهرستان ملایر نیز بعد از همدان در رتبه دوم قرار دارد.

دبیر یادواره شهدای روحانی همدان با اشاره به شهدای شاخص روحانی استان گفت: از جمله این شهدا می‌توان از شهید حیدری، مدنی، قدوسی و مفتح نام برد که به دست منافقین به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه بیشترین شهدای روحانی استان در هشت سال دفاع مقدس و در جبهه‌های نبرد به شهادت رسیدند، اضافه کرد: شهید جوکار و شهید مصطفی الحسینی از شهدای شاخص استان هستند.

رضوی‌راد یادآور شد: شهیدعمادی نیز جزو مظلوم‌ترین شهدا هستند که در عملیات فاو جزو گروه خط‌شکن از رودخانه عبور کرده و در برخورد با موانعی که باعث توقف رزمندگان شده بود خود را بر روی سیم خاردار و مین می‌اندازد و دیگر رزمندگان از روی بدن پاک وی رد می‌شوند.

وی با بیان اینکه جنگ بین حق و باطل همیشگی بوده و تمام شدنی نیست، افزود: این جنگ از زمان حضرت آدم وجود داشته، اما شیوه‌های آن متفاوت است.

*اکنون هجمه به اعتقادات و باورهای دینی است

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه همدان تأکید کرد: در دوران دفاع مقدس نبرد بین حق و باطل در قالب جنگ نمایان می‌شود که تمام اقشار متوجه آن شده و به مقابله می‌پردازند.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز در جنگ نرم با شرایط دشوارتر و خطرناک‌تری قرار داریم زیرا این جنگ بدون سر و صدا و تیر و ترکش است.

رضوی‌راد با بیان اینکه اکنون هجمه به اعتقادات و باورهای دینی است، گفت: دشمنان در پی تضعیف باورهای دینی و آلوده کردن جوانان به گناه است، بنابراین روحانیت امروزه رسالت مضاعفی دارد.

دبیر یادواره شهدای روحانی استان همدان تصریح کرد: روحانیت باید در مسیر شهدا و امام(ره) گام برداشته و از ارزش‌هایی که در دوران دفاع مقدس شهدا برای حفظ آن از جان خود گذشتند، حفاظت کند.

به گفته وی موقعیت امروز نیز اقتضا می‌کند روحانیت در جبهه جنگ نرم حضور داشته و از آن باورها، ارزش‌ها و مفاهیم دینی حفاظت کرده و رسالت خود را انجام دهد.

*رسالت روحانیت برقراری رابطه عاطفی با جوانان

رضوی‌راد با بیان اینکه جنگ و جهاد هنوز ادامه دارد، افزود: دشمن، آن روز به اقتضای موقعیت حمله نظامی کرد و امروز نیز با شیوه‌ای دیگر و با استفاده از امکاناتی چون اینترنت، ماهواره و فضای مجازی به دشمنی برخاسته است.

وی یادآور شد: برای مقابله با این حربه دشمن، باید فرهنگ استفاده صحیح از این ابزار را به مردم آموزش دهیم و از طریق این امکانات به نشر ارزش‌ها و مسائل دینی بپردازیم.

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه همدان خاطرنشان کرد: با استفاده از امکانات امروزی باید مفاهیم دینی را به گوش جهانیان برسانیم و از این فضا و امکانات بهره گیریم.

وی با بیان اینکه روحانیت باید از این فرصت استفاده کند، اظهار کرد: رسالت روحانیت در جامعه امروزی برقراری رابطه صمیمانه و عاطفی با جوانان است.

رضوی‌راد با تأکید بر حضور روحانیت در مراکزی که جوانان فعالیت می‌کنند، ابراز داشت: حوزه‌های علمیه، علما و روحانیان باید مانند شهید مطهری و مفتح ارتباط قوی و آگاهانه با قشر جوان به ویژه مراکز علمی و دانشگاهی داشته باشند تا دشمن کاری از پیش نبرد.

*برگزاری 26 یادواره شهید روحانی در همدان

وی با تأکید بر به کارگیری ظرافت بیشتر برای انتقال مفاهیم دینی به جوانان توسط روحانیان تصریح کرد:‌ نسل جوان امروز در دیدار با مقام معظم رهبری اشک می‌ریزد و این نشان از علاقه نسل جوان به رهبری و روحانیت است.

دبیر یادواره شهدای روحانی استان همدان با بیان اینکه نسل جوان هدف تیر و ترکش‌های پنهانی دشمنان است، گفت:‌ حفظ جوانان در برابر این تیرها رسالت امروز روحانیت است که کاری جهادگونه و دشوار است.

وی با بیان اینکه استان همدان مردمی متدین و ولایت‌مدار دارد، ابراز داشت: سند این امر تقدیم 8 هزار شهید به انقلاب در دفاع ارزش‌ها و وجود روحانیان و علمای بزرگی چون آقای آخوند و شهید مدنی است.

رضوی‌راد با اشاره به برگزاری 26 یادواره شهید روحانی در سطح استان تصریح کرد: هدف از اجرای این امر تقویت روحیه ایثار و شهادت طلبی در بین مردم و جوانان و روحانیان است.

*در برابر هجمه سنگین دشمن باید همدل بود

وی با اشاره به هجمه سنگین دشمن افزود: همانگونه که در دوران دفاع مقدس در برابر تجهیزات فراوان دشمن، با همدلی، بصیرت و اتحاد حرکت می‌کردیم امروز نیز لازمه کار اتحاد و همدلی است.

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه همدان با تأکید بر هم‌فکری و حفظ اتحاد روحانیت و متدین جامعه در فضای بیان داشت: نگذاریم شبهه ریشه‌دار شود.

وی با اشاره به بررسی معضلات جامعه توسط روحانیت خاطرنشان کرد: اگر حوزه‌های علمیه و علما به محض ایجاد شبهه در جامعه رصد کرده و پاسخ دهند دشمن به هدف خود نمی‌رسد.

------------------------------

گزارش از: مریم‌ صابری‌یگانه

------------------------------