گزارش فارس از تحولات اقتصاد کلان در هفته‌ای که گذشت
رفت و آمد تبصره هدفمندی به مجلس و شورای نگهبان/ سازوکار تغییر کرد

کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۳ در آخرین جلسه خود پس از اعلام ایرادات شورای نگهبان بر تبصره هدفمندی درآمد حاصل از تغییر قیمت حامل‌های انرژی را به 48 هزار میلیارد تومان کاهش داد.

خبرگزاری فارس: رفت و آمد تبصره هدفمندی به مجلس و شورای نگهبان/ سازوکار تغییر کرد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در هفته‌ای که گذشت نمایندگان مجلس ایرادات شورای نگهبان بر تبصره هدفمندی را مورد بحث و بررسی قرار دادند. 

تبصره هدفمندی یارانه‌ها که به همراه لایحه بودجه تقدیم مجلس شده و در ان درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مبلغ 63 هزار و 200 میلیارد تومان پیش بینی شده بود مصوب نشد و بجای آن جایگزینی تبصره 21 که از سوی محمد قسیم عثمانی نماینده بوکان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه ارائه شده بود به تصویب مجلس رسید و به شورای نگهبان تقدیم شد.

به گزارش فارس در عین حال شورای نگهبان اعلام کرد چون تبصره 21 موهم الزام دولت به ارائه لایحه است، مغایر اصل 74 قانون اساسی شناخته شد و همچنین به دلیل اینکه پس از رفع اشکال مذکور، موجب به هم خوردن شاکله بودجه کل کشور می‌شود اعلام شد که دارای ابهام است.

براساس این گزارش: در هفته‌ای که گذشت کمیسیون تلفیق مجلس در جلسه‌ای مجدد تبصره هدفمندی را مورد بحث و بررسی قرار داد و بالاخره هدفمندی یارانه‌ها را با درآمد 48 هزار میلیارد تومان مصوب کرد.

این بار پیشنهاد مجلس توسط ابوترابی فرد مطرح شد تا برای سال 93 درآمد 48 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شود که با پیشنهاد اولیه دولت تنها 3 هزار میلیارد تومان اختلاف داشت.

بنابراین گزارش: این 48 هزار میلیارد تومان نسبت به درآمدهای سال 91 حدود 20 هزار میلیارد تومان و نسبت به سال جاری حدود 18 هزار میلیارد تومان تفاوت دارد.

بر این اساس نحوه پرداخت یارانه (نقدی یا غیر نقدی) به خانوارهای هدف بر عهده دولت است و اجرای مرحله بعدی هدفمندی یارانه‌ها از ابتدای فروردین تا ابتدای تیر خواهد بود.

**

دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها سه ماه فرصت دارد

عضو کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد اینکه با توجه به مصوبه امروز مجلس زمان اجرای فاز دوم هدفمندی دقیقا از چه موقع خواهد بود، گفت: بودجه یک ساله است و طبق آن از ابتدای سال 93 باید فاز دوم هدفمندی اجرایی شود ولی از آنجایی‌ که مجلس طبق آئین‌نامه به دولت 3 ما فرصت داده است،بنابراین دولت در این مدت هر وقت که آمادگی داشته باشد می‌تواند فاز دوم هدفمندی را اجرایی کند.

وی افزود: دولت از سال بعد باید طبق بودجه سال 93 عمل کند و موظف است تا ظرف 3 ماه فاز دوم هدفمندی را اجرایی کند. عضو کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: دولت منعی در پرداخت یارانه ندارد ولی مردم در دریافت آن منع دارند و در صورتی که مشمول نباشند و یارانه دریافت کنند جریمه می‌شوند.

ندیمی تصریح کرد: ظاهرا دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی تمایل دارد که آن را از ابتدای تیرماه اجرایی کند.

**

مصوبات هدفمندی برای دولت الزام آور نیست/ مجلس فقط ‌راهکار داد

عزت‌الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس و در پاسخ به این سؤال که با توجه به مصوبه مجلس در خصوص اجرای مرحله دوم هدفمندی از ابتدای سال آینده و پرداخت یارانه صرفاً به نیازمندان، آیا یارانه اسفندماه آخرین یارانه پرداختی به همه مردم است، گفت: در هیچ جای مصوبه امروز نامی از یارانه نقدی برده نشده است بلکه کلمه یارانه ذکر شده است.

وی گفت: قانون هدفمندی کلی تغییری نکرده و هنوز به قوت خود باقی است، طبق آن قانون دولت در اتخاذ این تصمیم که یارانه را به چه کسانی و چگونه بدهد آزاد است.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس اظهار داشت: این مصوبه تأکید بر قانون هدفمندی دارد که گفته یارانه باید به کم درآمدها و نیازمندان پرداخت شود والا تأثیری بر اختیار دولت ندارد، دولت همچنان در خصوص پرداخت یارانه به هر فرد، به هر میزان و به هر نوع (نقدی یا غیرنقدی) آزاد است و تصمیم‌گیرنده است.

وی افزود: در جلسه کمیسیون تلفیق دولت گفت که ما می‌خواهیم به همه یارانه بدهیم ولی ممکن است این پرداخت‌ها دسته‌بندی شود.

**

توکلی: پیش‌بینی 42هزار میلیارد برای یارانه نقدی

احمد توکلی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد اینکه منابع هدفمندی 48 هزار میلیارد پیش‌بینی شده در حالیکه قرار است در فاز دوم بخش عمده‌ای از یارانه‌بگیران حذف شوند، بنابراین درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی کجا خرج می‌شود، گفت: درآمد حاصل از اصلاح قیمت‌ها تا 48 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که البته من با این مقدار درآمد مخالفم.

وی افزود: دولت 42 هزار میلیارد تومان آن را برای پرداخت یارانه نقدی صرف می‌کند و البته می‌تواند آن را جابه‌جا کرده و به افرادی که تمکن دارند یارانه پرداخت نکند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: همچنین ممکن است که دولت به دهک‌های کم درآمد یارانه بیشتری به صورت نقدی یا غیر نقدی پرداخت کند و الباقی درآمد حاصل از تغییر قیمت حامل‌های انرژی صرف تولید و بخش‌ بهداشت و درمان می‌شود.

**

براساس این گزارش هدفمندی یارانه‌ها یکی از مهمترین بخش‌های طرح تحول اقتصادی است که در این فرایند با حذف تدریجی یارانه‌ها ی برق، حامل‌های انرژی به اجرا درآمد.

هدفمند‌سازی یارانه‌ها از آذر 89 آغاز و به موجب آن در جهت جبران قیمت حامل‌های انرژی دولت وقت مقرر کرد تا به هر فرد بابت سیاست‌های جبرانی طرح مذکور مبلغ 44500 تومان به صورت ماهانه پرداخت شود که این پرداخت تا امروز هم ادامه دارد.

براساس مصوبه اخیر مجلس برای سال 93 دولت می تواندبرخی از یارانه‌بگیران پردرآمد را از شمول دریافت یارانه حذف و یا یارانه کالایی را جایگزین نقدی کند.